Image1\
 

 

5DA3.tmp

    Tlenek węgla (CO), potocznie zwany czadem, jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku silnie trującym gazem. Powstaje na skutek niepełnego spalania wszystkich paliw, m.in. gazu, węgla, drewna, ropy, oleju, benzyny, które spowodowane jest niedostateczną ilością tlenu niezbędnego do pełnego spalenia paliw. Określany jest „cichym zabójcą”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów.
Bezpieczeństw zagwarantuje nam tylko czujnik tlenku węgla. Zadaniem takiego urządzenia jest ciągłe sprawdzanie stanu powietrza i alarmowanie w przypadku wykrycia czadu. Należy jednak pamiętać, że tylko wysokiej jakości urządzenie zapewni bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Warto jest wyposażyć dom w detektor tlenku węgla, gdyż sami nie jesteśmy w stanie wychwycić zagrożenia. Takie małe i proste w obsłudze urządzenie wyposażone jest w specjalny sensor elektrochemiczny, który wykrywa tlenek węgla. Jest to bardzo niewielka inwestycja w bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny.


Czujka tlenku aby dobrze spełniała swoje zadanie musi być zamontowana w odpowiednim miejscu.

Zasady umieszczania czujki tlenku węgla w pomieszczeniu z urządzeniem emitującym spalin np. kominek:
• na ścianie:
     - w odległości od 1 do 3 m (mierzonej w poziomie) od urządzeń, które mogą być potencjalnym źródłem emisji tlenku węgla;
     - powyżej górnej krawędzi drzwi i okien;
     - możliwie blisko sufitu, jednak nie bliżej niż 150 mm, aby uniknąć jego
instalacji w tzw. "martwej strefie", w której jest ograniczona cyrkulacja powietrza.
• na suficie:
     - w przypadku montażu na suficie, czujnik powinien znajdować się co najmniej 300 mm od dowolnej ściany, żeby uniknąć montażu w tzw. "martwej strefie”.


3FD8.tmp

Zasady umieszczania czujki tlenku węgla w pomieszczeniu bez urządzeniem emitującym spalin np. sypialnia:
     - w sypialni czujnik czadu możemy postawić na szafce nocnej lub zamontować na ścianie na wysokości ok. 1 metra od podłogi. Na korytarzu czujnik CO możemy zamontować np. na ścianie, na wysokości ok. 1.5 metra od podłogi.

EBED.tmp

     Przypominamy właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych oraz urządzeń grzewczych. Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych stwarza zagrożenie dla użytkowników budynku poprzez wystąpienie pożaru sadzy w kominie oraz zatrucie tlenkiem węgla. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców. Państwowa Straż Pożarna w 2017 odnotowała 16.025 pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W sezonie grzewczym 2017/2018 Państwowa Straż Pożarna odnotowała 4.343 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, podczas tych zdarzeń 71 osób zginęło a 2.651 osób zostało rannych.
W celu bezpiecznego eksploatowania przewodów kominowych należy dokonywać co rocznego przeglądu oraz czyszczenia przewodów spalinowych i dymowych w następujących czasookresach:
     • od palenisk opalanych paliwem stałym (węgiel, miał, drewno) – co 3 miesiące,
     • od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym co 6 miesięcy,
     • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu.

RCB NIE_dla_czadu

 
 
 
 
 

Copyright © 2011 - Joomla Templates modified by Gorczynski Design All Rights Reserved

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Jeśli wyrażasz na to zgodę kliknij OK.

EU Cookie Directive Module Information