Image1\
 

„Czad to prawdziwy zabójca. Potrzebuje tylko jednej szansy”

 

LOGO

Ruszyła druga edycja kampanii społecznej „Czad i ogień. Obudź czujność!” przygotowanej przez MSWiA. Słuchacze stacji radiowych, poprzez wzięcie udziału w konkursach organizowanych na antenach rozgłośni, będą mogli wygrać dualne czujniki czadu i dymu. Na potrzeby akcji MSWiA przygotowało specjalny spot dotyczący zagrożeń tlenkiem węgla i ogniem.

Tegoroczna akcja to już druga edycja kampanii społecznej MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność!”. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym. Każdy z nas w obliczu zagrożenia czadem i ogniem powinien wiedzieć, jak prawidłowo zachować się, aby się przed nim uchronić. Dla każdego człowieka dom jest miejscem, w którym czuje się bezpiecznie.

Specjalny spot przygotowany przez MSWiA w prostych słowach obrazuje nam, z jakimi „przeciwnikami” mamy do czynienia. Czad (tlenek węgla) jest „cichym zabójcą” – jednym z pierwszych objawów zaczadzenia jest ból głowy. Sam czad jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że utrudniony zostaje transport tlenu do płuc. W zeszłym sezonie grzewczym z powodu czadu zmarło 61 osób. Aby prawidłowo rozpoznać zagrożenie czadem, potrzebujemy specjalnych czujników. Trzeba pamiętać, że koszt zakupu czujnika dymu i czadu jest niczym, w porównaniu z ceną, jaką można zapłacić za brak tego urządzenia w chwili zagrożenia.

Już niebawem w ramach kampanii MSWiA słuchacze stacji radiowych, poprzez wzięcie udziału w konkursach organizowanych na antenach rozgłośni, będą mogli wygrać takie właśnie dualne czujniki czadu i dymu. Konkursy przeprowadzane będą też na facebookowym profilu MSWiA. Łącznie wygrać będzie można prawie 500 czujników.

Stacje radiowe emitować będą spoty ostrzegające przed czadem i ogniem. Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego PSP, a także Rzecznicy Prasowi KW PSP, gościć będą na antenach stacji radiowych, gdzie opowiedzą o głównych zagrożeniach związanych z sezonem grzewczym.

Link do spotu radiowego i telewizyjnego poniżej:

 https://wetransfer.com/downloads/785248f94158bfb01ff26a0cb5a38a5920171128085110/508d02b175101f29eff98122fbf70d7b20171128085110/b0e257

 W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z bezpieczeństwem pożarowym prosimy o kontakt telefoniczny, elektroniczny lub osobisty.

Informacji udzielają:

bryg. Ireneusz Wiśniewski, tel. 56-689 09 00, 694 479 387, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

st.kpt. Piotr Rogowski, tel.56-689 09 00, 728 964 832, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 czad 1Czad 2

APEL

     Każdego roku z powodu zatrucia czadem w Polsce umiera kilkaset osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, zaś wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń grzewczych. W związku z nadejściem okresu grzewczego apeluję do mieszkańców powiatu  wąbrzeskiego o bezpieczną eksploatacje urządzeń grzewczych.

Polega ona przede wszystkim na:

1. Oczyszczaniu przewodów spalinowych i dymowych

- od palenisk opalanych paliwem stałym (węgiel, miał, drewno) – 4 razy w roku,

- od palenisk opalanych paliwem ciekłym lub gazowym co najmniej 2 razy w roku,

- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych co najmniej raz w miesiąc

2. Oczyszczanie przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku.

3. Zabrania się: 

- przechowywania materiałów palnych w odległości mniejszej jak 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzać się do temperatury przekraczającej 1000C,

- wysypywania gorącego popiołu lub żużla w miejscu umożliwiającym zapalenie się sąsiednich obiektów lub materiałów palnych,

- używanie elektrycznych urządzeń ogrzewczych ustawionych bezpośrednio na podłożu palnym, z wyjątkiem urządzeń użytkowanych zgodnie z warunkami określonymi przez producenta,

- eksploatowanie nieszczelnych, uszkodzonych lub niewłaściwie wykonanych pieców c.o. , kuchni i grzejników oraz przewodów spalinowych.

4. Eksploatowanie instalacji i urządzeń grzewczych zgodnie z warunkami określonymi przez producenta.

    Jak wskazują statystyki pożarowe niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji ogrzewczych jest przyczyną znacznej ilości pożarów. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że tego typu zdarzenia w większości mają miejsce w późnych godzinach wieczornych lub nocnych, kiedy nadzór nad ich funkcjonowaniem jest ograniczony. 

     Dlatego należy czuwać aby urządzenia które mają służyć dobru Człowieka nie obróciły się przeciwko Niemu samemu.

Pamiętaj czad to „cichy zabójca”

    Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym trującym gazem, który dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe i dalej do krwiobiegu. Uniemożliwia w ten sposób rozprowadzanie tlenu we krwi uszkadzając mózg i inne narządy.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to:

- zawroty i bóle głowy,

- duszności, trudność w oddychaniu,

- zmęczenie, senność,

- nudności.

Co robić?

- natychmiast otworzyć okna i drzwi aby przewietrzyć pomieszczenia,

- opuść wraz z innymi mieszkańcami miejsce pobytu,

- wezwij służby ratownicze.

Jak przeciwdziałać zatruciu tlenkiem węgla?

- zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń,

- nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,

- stosuj mikrowentylację okien,

- poddawaj przeglądom okresowym przewody kominowe i urządzenia grzewcze,

- stosuj w pomieszczeniach gdzie śpi Twoja rodzina czujki tlenku węgla.

Czujka tlenku węgla to jednorazowy wydatek na kilka lat, a może uratować Twoje i Twoich bliskich ŻYCIE.

  Komendant Powiatowy

Państwowej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie

st.bryg. mgr inż. Sławomir Herbowski


 
 
 
 
 

Copyright © 2011 - Joomla Templates modified by Gorczynski Design All Rights Reserved

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Jeśli wyrażasz na to zgodę kliknij OK.

EU Cookie Directive Module Information